Kąpiele piaskowe – szynszylowe spa dla ciała i ducha

Kąpiele piaskowe

Regularne kąpiele piaskowe są absolutną koniecznością dla szynszyli. Biorąc energiczną piaskową kąpiel, szynszyle demonstrują jedno ze swoich naturalnych zachowań, które pozwala utrzymać ich futerko w prawidłowej kondycji, usuwając zanieczyszczenia oraz substancje tłuszczowe.

Jaki rodzaj pyłu wybrać???

W sprzedaży znajdziemy  gotowe piaski (popiół wulkaniczny) przeznaczone do kąpieli dla szynszyli. Różnią się one między sobą gramaturą drobinki piasku – jedne są jak delikatny aksamitny pyłek inne zaś bardziej jak piasek na plaży. Nie należy zastępować popiołu zwykłym piaskiem, gdyż ten ostatni nie posiada minerałów szlachetnych, zapewniających odpowiednią kondycję futerka.

Znajdziemy jeszcze produkty perfumowane – ale czy rzeczywiście chcemy je podstawić pod nos naszym pupilom? Proszę Państwa im bardziej produkty zbliżone do występujących w naturze tym lepiej.

W czym kąpać???

We wszyst20141212_185323kim co nam przyjdzie do głowy. Za kąpielisko może nam posłużyć każdy pojemnik/naczynie w którym zwierzak będzie się mógł obrócić, np.: miski plastikowe, większe pudełko na buty, kule akwarystyczne dla rybek, drewniane pojemniki, wiaderka, salaterki…gotowe wanienki dostępne w sklepach zoologicznych.

Pamiętaj! Jeżeli Twoje zwierzę nie chce się kąpać w dotychczasowym miejscu, może warto pomyśleć o zmianie wanienki na inną, albo o wymianie piasku na innego producenta.

A może po prostu jest typem „wstydnisia” i potrzebuje intymności???20141212_185757

Jak często kąpać szynszyle?

Im częściej tym lepiej. Moje zwierzęta mają dostęp do kąpieli piaskowych 24/24 h.

Same sobie dozują częstotliwość i długość kąpieli – w końcu to jest dla nich rozrywka, relaks i pielęgnacja. W internecie można znaleźć wiele wypowiedzi na ten temat np.: 1 raz w tygodniu 10-15 min, 3 razy w tygodniu po 15 min itp. Itp. Ale po co??? Dlaczego świadomie odbierać zwierzętom to co wpływa pozytywnie na ich dobrostan??

Czy piasek możne być wielokrotnego użytku?

Tak! Oczywiście jeżeli zwierzęta mają dostęp do kąpieli piaskowych całą dobę nie da się ukryć, że po kąpieli w nim, zaczyna się siusianie i robienie bobków do niego. By przedłużyć jego żywotność oczyszczamy go tak samo jak kocią kuwetę. Przesiewamy piasek przez sitko z drobnymi oczkami (sitko przeznaczone tylko dla zwierząt), tym samym eliminujemy bobki. Mocz zazwyczaj zbryla się zatem usuwamy całość poza kuwetę łopatką. Metodę tę można stosować tak długo aż uznamy że zanieczyszczenia już nie usuwają się, a także gdy zapach piasku odbiega od normy. Sugeruję minimum raz w tygodniu wymienić cały piasek.

Pył jest wszędzie!

Niestety jest to nieuniknione. Aby ograniczyć ilość osadzanego się pyłu w mieszkaniu na wszystkim co tylko możliwe – można stosować zamknięte wanienki albo np. wolierę z zabudowanymi ściankami. Bez względu na to jaką metodę wybierzesz – decydując się na kupno szynszyla – zainwestuj w dobry odkurzacz!

Pamiętaj dobry Właściciel szynszyli zapewnia im regularne kąpiele!!! 

Kąpiel piaskowa wpływa relaksująco na zwierzęta, a  także jest miejscem zabaw młodzieży i dorosłych zwierząt!!!

Kąpmy więc nasze kulki codziennie !!!

3 odpowiedzi do “Kąpiele piaskowe – szynszylowe spa dla ciała i ducha”

  1. Zdania są bardzo podzielone. Ja daję szynszylom grubomielony pyłek do kąpieli, bo okazał się dla nich najlepszy 😉 Co do codziennych kąpieli byłabym ostrożna, ponieważ wiele osób może to zastosować i wstawić piasek do klatki, gdzie szynszyle często zostawiają swoje odchody, a niektóre nawet do niego sikają, a później się w tym kąpią 😉 wiadomo, jak to się może skończyć. Poza tym, wiele osób, które posiadają szynszyle to dzieci, które (nie od dziś wiadomo) zapominają o obowiązkach i mogą również zapominać o tym, że należy wymienić, oczyścić piach. Każda szynszyla jest też inna – jedne się lubią kąpać, a drugie nie – znam i takie przypadki.

    1. Może Pani spróbować zmienić piasek na inny – czasami szynszyle mają swoje własne predyspozycje co do rodzaju piasku. Również można wykazać się cierpliwością i puszczać zwierzaki razem do kąpieliska i liczyć na to, że nauczy się kąpać od drugiego zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *