Żywienie szynszyli

Ogólne informacjeryc.1 Włókno w postaci wysokiej jakości siana i ziół

Przyzwyczajenia żywieniowe szynszyli są słabo poznane. Pierwsze obserwacje przeprowadzone zostały w połowie lat 70. Polegały na kolekcjonowaniu „bobków” i określeniu ich składu roślinnego, co wykazało, że ich dieta jest bardzo urozmaicona (Serra, 1979 za Cortes i in., 2002).W większości składa się ona z liści krzewów i jest bardzo różna na w zależności od sezonu.

Jimenez (1990 za Cortes i in., 2002) w swoich badaniach wykazał, że zwierzęta mające do wyboru świeże liście i suche wybierały głównie liście suche pochodzące z ziół.

W przeprowadzanych badaniach nie zaobserwowano by szynszyle wykazywały zainteresowania w jedzeniu nasion i strąków roślin rodzimych. Stwierdzono także, że w diecie szynszyli znajdują się głównie 24 gatunki roślin – przede wszystkim ziół. Dieta ich zmienia się w zależności od pory roku i miejsca bytowania koloni (Sportorno 2004).

lunchBadania Cortes i in. (2002) wykazały znaczne zróżnicowanie pod kątem zjadania przez szynszyle różnych form roślinności w zależności od sezonu; wystąpiły także różnice w badanych latach. Dzięki temu poznano preferencje żywieniowe szynszyli zarówno w latach mokrych jak i suchych. Wyłoniono grupę roślin, które stanowią główny skład dawki żywieniowej zwierząt. Okazuje się także, że w latach wilgotnych szynszyle mają bardziej urozmaiconą dietę i zjadają więcej gatunków roślin (ok. 21).Najczęściej spożywanymi roślinami przez szynszyle wolno żyjące były rośliny: Puya berteroniana , Nassella chilensis i Bridgesia incisaefolia (Tab.1).

Ogólnie stwierdzono, że w diecie szynszyli znajduję się ponad 66% włókna bez względu na porę roku i sezon (Cortes  i in.2002).

Tabela 1. Lista konsumowanej roślinności przez dzikie szynszyle, która została oparta na badaniu kału dzikich szynszyli (http://wildchinchillas.org/).

Nazwa łacińska Nazwa zwyczajowa Cześć rośliny zjadana Pora roku, w którym jest konsumowana
1- zima, 2- wiosna, 3- lato, 4- jesień
Bridgesia incisaefolia Rumpiato nasiona 4

Calandrinia grandiflora

Renilla

liście

2, 3

Cordia decandra

Carbonillo

nasiona

1, 3, 4

Ephedra andina

Pingo pingo

gałęzie

1, 2, 3, 4

Flourensia thurifera
Maravilla del Campo
or Incienso

liście

3, 4

Gutierrezia paniculata

Pichanilla

liście

1, 3, 4

Leucocoryne purpurea

Cebellín

liście
i korzenie

1, 2

Nassella chilensis

Coironcillo
gałęzie, liście i nasiona
1, 2, 3, 4

Notholaena mollis

Doradilla

liście

3, 4

Opuntia spp.

Gratitos

korzenie

1, 4

Proustia baccharoides

Olivillo del norte

gałęzie i liście

1, 4

Puya berteroniana

Puya

liście

1, 2, 3, 4

Trichocereus chiloensis

Quisco

korzenie

1

Trichocereus coquimbensis

Quiscaruo
or Copao

owoce

3, 4

BIBLIOGRAFIA:

Cortes A., Miranda E., Jimenez J.E. : Seasonal food habits of the endangered long-tailed chinchilla (Chinchilla lanigera): the effect of precipitation. Mammalian Biology 2002,67,
167-175.

IUCN. 2008. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. Available at: http://www.iucnredlist.org. (Accessed: 5 October 2008).

Iriarte J. A., Feinsinger P., Jaksic F. M.: Trends in wildlife use and trade in Chile. Biological Conservation 1997, 81, 9-20.

Jimenez, J. E.: Conservation of the last wild chinchilla (Chinchilla lanigera) archipelago : a metapopulation approach. Vida Silvestre Neotropical 1995, 4, 88-97.

Jimenez, J. E.: The extirpation and current status of wild chinchillas Chinchilla lanigera and Chinchilla brevicaudata. Biological Conservation 1996, 77, 1-6.

Spotorno, A. E., Zuleta, C. A., Valladares, J. P., Deane, A. L. and Jimenez, J. E.: Chinchilla laniger. Mammalian Species 2004, 758, 1-9.

http://wildchinchillas.org/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *