Odkarmianie małej szynszyli

OPIEKA NAD MAŁYMI SZYNSZYLAMI – ODKARMIANIE RĘCZNE – ODCHÓW BEZ UDZIAŁU MATKI

W przypadku gdy samica szynszyli odrzuci z jakiegoś powodu młode, albo nie ma wystarczającej ilości mleka do odkarmienia wszystkich osesków, czy też w ogóle nie ma mleka albo stwierdza się obecność toksyn w mleku  – człowiek staje przed wyzwaniem odchowu ręcznego maluchów.

 

Do odkarmiania najlepiej stosować  jest gotowe  preparaty mlekozastępcze tzw. mleko w proszku dla szczeniąt i kociąt np. Milwet (Eurovet). W porównaniu z mlekiem krowim, którego nie powinno wykorzystywać się do karmienia zwierząt (może doprowadzić do silnych biegunek i enterotoksemii), białko w nim zawarte jest lekko strawne natomiast tłuszcze łatwo przyswajalne.  Preparat zaspokaja także potrzeby mineralne i witaminowe rosnącym zwierzętom. Dodatkowo jego wielką zaleta jest to, że jest dobrze tolerowany przez młode organizmy i może być podawany od razu po ich urodzeniu. Natomiast podawany samicą karmiącym (w okresie laktacji) pomaga zwiększyć produkcję ich własnego mleka.

Jak prawidłowo trzymać małą szynszylę do ręcznego karmienia i codziennej toalety, w filmiku poniżej .

SCHEMAT KARMIENIA

(w przypadku prawidłowego wzrostu młodych)

  • Do 2 tygodnia życia dokarmiamy co 2 godziny w ilości 0,5 do 2 ml* mleka w temperaturze letniej. Dobowe przyrosty powinny wahać się w granicach 2-4 g. Młode szynszyle rodzą się z masą ciała średnio między 32 a 60g.
  • Od 2 tygodnia życia, gdy przyrosty masy ciała są prawidłowe, schemat można zmodyfikować do karmień co 3-4 godziny (ok. 2 do 6-8ml)
  • Od 4 tygodnia życia do osiągnięcia drugiego miesiąca życia karmimy co 4-6 godzin (ok. 5 i więcej ml). Dodatkowo w klatce odrobina siana i ziół dla szynszyli. Jeżeli młode będą skubać, jeść siano i przyrosty masy ciała będą prawidłowe można zacząć stopniowo zmniejszać ilość mleka w diecie.
  • Od drugiego miesiąca życia – dieta powinna składać się z karmy objętościowej (siano, susze, zioła) i treściowej (ew. jednorodny granulat)
  • Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój młodych szynszyli należy zapewnić im także odpowiednie warunki bytowe. Pomiędzy posiłkami ważne jest również by młode miały stosunkowo ciepło. Klatka powinna być ustawiona w pomieszczeniu wolnym od przeciągów  i nie zimnym. Do ogrzewania zwierząt można użyć specjalistycznych lamp grzewczych lub zastosować termofor lub poduszkę grzewczą. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania organizmu i śmierci, dlatego ważne jest by utrzymać przyjemną i miłą (optymalną) temperaturę.

W przypadku braku prawidłowych przyrostów masy ciała i problemów zdrowotnych, schemat karmienia uwzględniany jest indywidualnie w oparciu o aktualny/bieżący stan zdrowia zwierzęcia.

Prawidłowo rozwijające się zwierzęta są aktywne, żywiołowe, szybko się poruszają i zwiedzają otaczający je świat.

Młode, które są markotne, chłodniejsze, mało poruszające się po klatce mogą manifestować w ten sposób objawy chorobowe. Wskazana jest bezzwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii.