Suseł Richardsona (Urocitellus richardsonii)

Suseł Richardsona – wiewiórka ziemna

Wiewiórki nie są typowymi zwierzętami towarzyszącymi w naszych domach. Jednak w ostatnim czasie notuje się wzrost tych zwierząt w prywatnych hodowlach. Chcąc być odpowiedzialnym właścicielem – przed zakupem tego zwierzęcia, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat warunków środowiskowych, żywienia, sposobu zachowywania, na który ma wpływ m.in. okres rozrodczy, sezon, temperatura.  W związku z brakiem odpowiedniej literatury na rynku, nawet światowym, postaram się Państwu przybliżyć ten gatunek i sposób prawidłowej opieki nad nimi.

Według Amerykańskich danych większość zwierząt, które są w handlu pochodzi z odłowu, albo od ciężarnych odłowionych samic. Informacja skąd pochodzi nasze suseł, może okazać się istotna, gdyż mogą u niego pojawić się dziwne zachowania związane z wiekiem (powrót do pierwotnego instynktu).

Długość życia susłów wynosi 5-7 lat, jednak tylko nieliczne osiągają taki wiek.

Prawdziwa długość życia dla samic to około 4 lat, zaś samców 3 lata.

OSWAJANIE:

 • Czas oswajania zależy od charakteru zwierzęcia
 • Im młodsze, tym lepiej
 • Najlepiej oswajać od 4 tygodnia życia
  • Młode zdolne są już wtedy do samodzielnego jedzenia stałych pokarmów
  • Zaczynają opuszczać gniazdo
 • Starsze zwierzęta mogą nie być już na tyle socjalne
 • Zwierzęta odłowione jako dorosłe mogą już nigdy nie dać się oswoić
 • Jeżeli próbujemy ze sobą łączyć dwa osobniki i między nimi dochodzi cały czas do walk, należy je rozdzielić ze sobą i trzymać osobno

UWAGA!

Susłów nie należy chwytać i ściskać mocno za klatkę piersiową – gdyż mają wtedy problemy z oddychaniem i stają się bardziej nerwowe.

W naturze większość czasu spędzają w swoich podziemnych tunelach i gniazdach. Wychodzą na powierzchnię głównie w poszukiwaniu pokarmu.  Nie są to wiewiórki nadrzewne, zatem należy nie dopuszczać do tego by miały możliwość wspinania się. Gdy wejdą wysoko, nie umieją zejść i przerażone skaczą na ziemię – co może skończyć się urazem.

Są również mniej towarzyskie niż pieski preriowe. Nie jest konieczne trzymanie ich w parach. Wolno żyjące osobniki  tolerują tylko swoją najbliższą rodzinę. Udowodnione jest, że najsilniejsze związki socjalne tworzą się u samic spokrewnionych ze sobą genetycznie. Mniejsze więzi odnotowywane są wśród par różnopłciowych, lub stad złożonych z samych samców.

HIBERNACJA:

Niestety zwierzęta żyjące w domach mogą nie hibernować. Temperatura w naszych mieszkaniach zazwyczaj kształtuje się na poziomie 20-22 st. C. By susły mogły przejść hibernację potrzebują dużo niższych temperatur. Jeżeli są utrzymywane w temp. 5-15 st. C mogą wpaść w letarg na kilka dni. Nawet jeżeli w niewoli suseł Richardsona nie hibernuje – to nadal dotyczy go sezonowość w zmianie masy ciała, a także okresy aktywności i letargu.

Decydując się na susły, należy umieć rozpoznawać czy nasze zwierzę wpadło w letarg (marazm) czy też wykazuje objawy hipotermii ( nienaturalne wychłodzenie organizmu w wyniku złego stanu zdrowia).

Normalna temperatura ciała susła wynosi około 37 st. C (+/- 2 st.C).

W warunkach domowych, które zwykle nie naśladują naturalnego, sezonowego wzorca zmiany temperatury i nasłonecznienia, susły – raczej wykazywać będą objawy hipotermii niż letargu związanego z hibernacją.

SEZONOWY CYKL WZROSTU I SPADKU MASY CIAŁA

 

Ponieważ w środowisku naturalnym hibernują – wykazują także naturalny cykl przyrostu i utraty masy ciała. Zasadniczo, zyskują na wadze podczas aktywnego sezonu, a następnie tracą masę ciała podczas zimowania. Jednak cykl jest silnie uzależniony od wieku, płci i statusu reprodukcyjnego wiewiórki.

W naturze po hibernacji (na wiosnę) wyjściowa masa ciała powinna kształtować się na poziomie:

 • 200-275 g – u samic
 • 350-450 g – u samców, samce także odnotowuje się spadek masy ciała po godach

Młode samice po wyjściu z hibernacji ważą w granicach 200-220 g, starsze natomiast 250-275g. Samice praktycznie od razy zwiększają swoją masę ciała, poza cykl wagi u susładniem kiedy dochodzi do krycia. Po urodzeniu młodych tracą jeszcze około 60-80g co wiąże się m.in. z okresem laktacji. W lipcu kiedy to szykują się do hibernacji, bez względu na to czy młoda czy starsza samica, wszystkich waga kształtuje się na poziomie 400-450g.

U samców masa ta utrzymuje się jeszcze przez około 2 do 3 tygodni po wyjściu z hibernacji, zanim ze snu obudzą się samice. W trakcie godów samce całą swoją aktywność koncentrują na kopulacji z samicami, co wiąże się ze zmniejszonym czasem żerowania. W konsekwencji, wydatki na energię wzrastają a przy zmniejszonym pobieraniu pokarmu, samce zużywają zapasy tłuszczu i chudną. Do końca sezonu godowego, u samców notuje sie najniższe masy ciała. Następnie powoli przybierać na wadze, by wejść w hibernacji przy bezpiecznej masie ciała (500-600 g).

W niewoli/ warunkach domowych minimalna masa ciała powinna wynosić:

 • 250g u samic
 • 350g u samców

Idealna masa ciała nie powinna przekroczyć 600g! Brak ćwiczeń plus nieograniczony dostęp do pokarmu wiąże się z otyłością!. Stąd też powinno się regularnie ważyć susły, minimum 2 razy w miesiącu. Idealnie 1 raz w tygodniu.

1 dniowe młode ważą około 6-7 g. Mniej więcej po 29-30 dniach zaczynają wychodzić z norek i ważą wtedy 65-85 g.

ŻYWIENIE

Ziemne wiewiórki Richardsona są typowymi wegetarianami. W środowisku naturalnym żywią się głównie roślinami zielonymi (trawy, korzenie, zioła). W związku z tym, że w Ameryce ich naturalne siedliska wypierane są przez pola uprawne, do diety dołączyły również różnego rodzaju ziarna zbóż. Oczywiście zdarza im się także zjeść jajo jakiegoś ptaka, czy też skubnąć trochę białka z padliny.

Sugerowane produkty dla wiewiórek utrzymywanych w warunkach domowych:

 • świeże warzywa, szczególnie sałaty
 • liście i kwiaty mniszka lekarskiego, babki, ziele krwawnika, koniczynę itp.
 • dobrej jakości siano
 • melon (arbuz, kantalupa, itp)
 • inne owoce (dojrzałe banany, kawałki jabłka)
 • niesolone nasiona słonecznika, łuskane lub niełuskanego – jako urozmaicenie diety/ przysmak w trakcie oswajania zwierzęcia
 • niesłodzone musli, płatki owsiane
 • komercyjne dostępne karmy na rynku dla wiewiórek
 • NIE należy karmić słodzonymi lub słonymi produktami spożywczymi
 • Należy zapewnić także stały dostęp do czystej, świeżej wody

Susły podobnie jak chomiki, magazynują pokarm w swoich workach policzkowych, a później zagrzebują go w ściółce. Nie należy zabraniać im takiego magazynowania, gdyż jest to jak najbardziej ich naturalne zachowanie. Pamiętać należy o oczyszczaniu ściółki z niego codziennie a minimum raz w tygodniu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zjedzenia przez nasze zwierzę – zepsutego pokarmu.

PAMIĘTAJ: pokarm o dużej zawartości białka i cukru w diecie prowadzi do otyłości zwierzęcia, a także wpływa na uszkodzenie wątroby (stłuszczenie) i trzustki. W warunkach domowych mają one dużo mniej ruchu niż ich dziko żyjący kompani.

Jeżeli zauważysz, że Twój suseł ma problem z jedzeniem – jako karmę ratunkową można podać kleik owsiany z dodatkiem lub bez odrobiny mleka o niskiej zawartości tłuszczu. Jeżeli suseł jest na tyle słaby, że nie może sam jeść – taki kleik należy podawać z małej strzykawki bezpośrednio do pyszczka zwierzęcia. W trakcie przymusowego karmienia, podajemy zwierzęciu jednorazowo małe ilości pokarmu, by nie doszło do zachłystowego zapalenia płuc. Należy również udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii, gdyż taki stan może być bezwzględnym zagrożeniem życia susła.

 

TYPOWE PROBLEMY

Wytarcie futra na nosie20150224_171031

Przyczyny: pocieranie nosa na klatce, nuda, przyciąganie smakołyków w okolice prętów klatki lub przez nie

Rozwiązania: bardziej interaktywna klatka (tzw. enrichment – wzbogacenie), ustawienie domków, drewnianych desek w okolicach prętów by zwierzęta w pierwszej kolejności mogły je gryźć

Przerost pazurów

Przyczyna: niewystarczająca możliwość ścierania paznokci w trakcie kopania

Rozwiązania: dostarczenie do klatki pojemnika z suchym piaskiem lub ziemi do kopania; przycinanie paznokci

Problemy z oddychaniem (trudności z oddychaniem, świszczący oddech)

Przyczyna:  suche powietrze, zbyt wiele drobnych pyłów w powietrzu; na wolności, ziemne wiewiórki, jak sama nazwa wskazuje, spędzają większość swojego czasu pod ziemią w chłodnej wilgotnej gleby, więc powietrze w norach jest dość wilgotne podczas gdy powietrze w naszych domach jest dużo suchsze

Rozwiązanie: należy ustawić nawilżacz około 1 m od klatki przez co najmniej pół dnia. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu nawilżacza , aby zapobiec  rozwijaniu się pleśni.

Uwaga: Infekcje dróg oddechowych wiążą się z nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc u tych zwierząt. Co powoduje, że susły stają się bardziej podatne na infekcje w przyszłości. Ważne jest by zapewnić im od samego początku odpowiednią wilgotność powietrza (60-70%).

Przerost siekaczy szczęki i żuchwy

Przyczyny: nierówne lub połamane zęby w wyniku żucia prętów klatki.

Ponieważ siekacze u susłów rosną przez całe życie, w warunkach naturalnych zwierzęta te, ścierają sobie zęby w trakcie żerowania. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia zębów w wyniku np. urazu – zaburzony zostaje naturalny mechanizm ścierania się zębów. W konsekwencji zęby przerastają, wykrzywiają się raniąc np. podniebienie. Zwierzęta z problemami stomatologicznymi tracą masę ciała, poprzez utrudnione pobieranie pokarmu…co skończyć się może nawet śmiercią głodową zwierzęcia.

Rozwiązania: bardziej interaktywne wyposażenie klatki (tzw. enrichment – wzbogacenie), umożliwiający zwierzęciu w naturalny sposób ścieranie zębów: drewniane deseczki, patyczki

Gdy zwierzę ma problem z pobieraniem pokarmu, należy zapewnić mu różnego rodzaju kleiki np.owsiane i karmienie przymusowe do czasu wyleczenia zębów.

Zwierzęta z problemem stomatologicznym winny mieć kontrolowany stan uzębienia, korygowane zęby (czasami nawet co 2 tygodnie), aby uniknąć nadmiernego ich wzrostu przed ich wpływem na zdrowie zwierzęcia. Dodatkowo systematyczne ważenie , w celu wykrycia nietypowej, szybkiej utraty masy ciała, mającej bezpośredni związek z problemami stomatologicznymi.

Piśmiennictwo:

Gedir, J.V. and G. R. Michener. 2014. Litter sex ratios in Richardson’s ground squirrels: long-term data support random sex allocation and homeostasis.  Oecologia,   174: tba.  doi: 10.1007/s00442-013-2861-y

Risch, T. S., G. R. Michener, and F. S. Dobson. 2007. Variation in litter size: a test of hypotheses in Richardson’s ground squirrels. Ecology, 88: 306-314.

Broussard, D. R., G. R. Michener, and F. S. Dobson. 2006. Age-specific resource investment strategies: evidence from female Richardson’s ground squirrels. Journal of Zoology (London), 268: 389-394.

Michener, G. R. 2005. Limits on egg predation by Richardson’s ground squirrels. Canadian Journal of Zoology, 83:1030-1037.

Broussard, D. R., G. R. Michener, T. S. Risch, and F. S. Dobson. 2005. Somatic senescence: evidence from female Richardson’s ground squirrels. Oikos, 108: 591-601.

Goodwin, H. T., G. R. Michener, D. Gonzalez, and C. E. Rinaldi. 2005. Hibernation is recorded in lower incisors of Recent and fossil ground squirrels (Spermophilus). Journal of Mammalogy, 86: 323-332.

Michener, G. R. 2004. Hunting techniques and tool use by North American badgers preying on Richardson’s ground squirrels. Journal of Mammalogy, 85: 1019-1027.  doi: 10.1644/BNS-102

Michener, G. R. 2002. Seasonal use of subterranean sleep and hibernation sites by adult female Richardson’s ground squirrels. Journal of Mammalogy, 83: 999-1012.

Michener, G. R. 2001. Great horned owl, Bubo virginianus, predation on Richardson’s ground squirrels, Spermophilus richardsonii. Canadian Field-Naturalist, 115: 543-548.

Michener, G. R. and A. N. Iwaniuk. 2001. Killing technique of North American badgers preying on Richardson’s ground squirrels. Canadian Journal of Zoology, 79: 2109-2113.

Jedna odpowiedź do “Suseł Richardsona (Urocitellus richardsonii)”

 1. This condition is quite tied to the reproductive system and may have several causes like a response to injury or abnormal blood flow within the testicles. Use these circumspectly however, while they may lower glucose levels, which is an unsatisfactory effect in males whose blood glucose levels are properly balanced.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *